Avagy egy iskola névadássorozatának kálváriás dilemmái
Szívhez szóló művész-költőies hangulat fog el, amikor rágondolok a hajdani Csíkszeredai 10 számú Általános Sulira, amely intézmény kis híján sportiskola lett. Valamikor a 1970-es évek elején épült, 1974-be gyúlt bé, és a város egyik legjobb iskolájának is számított a 1989-es fordulatig (legalább es aszondták róla), lehet még egy kicsit tovább is. Sport osztályok hada működött benne. Volt tiszta fiúkból álló hoki osztály, de gyorskorcsolyás, stb. télisportok egyvelege osztályok egyaránt. Ezek az osztályok, az említett fordulat után lassan de biztosan megszüntették magukat. A városban új iskolák nőttek ki a földből és alakultak, sokan ezért más iskolákhoz szegődtek. Mert az újtól ugyebár az ember rögtön békergül.
Osztálykép 1979 - VIII.A. (hoki osztály)
A Csíkszeredai 10 számú Általános Iskola
Nos, e vagesz iskola sem adta alább! Jöhetett a névadás gyönyörű pillanata. Abban az időben megragadva az alkalmat mindenki igyekezett valami nagyon találó nevet ráaggatni a szocializmusban számozott oktatási intézményekre. A 10-es iskolából Ady Endre Általános Iskola lett. Hogy miért kapta nagy magyar költőnk nevét nem tudom. Biztosan tudták az akkori illetékesek, még egy mellszobrot is rittyentettek az iskola elé.
1992-ben változás állt be az iskola életében. Az egyik szárnyába békőtött a Nagy István Művészeti Líceum, mert nem volt saját épülete. 10 kerek esztendeig békés egymás melletti megegyetértésben és tökéletes harmóniában működött a két intézmény. Azonban 2003 novemberében ez az idilli helyzet megváltozott. Összevonták az Ady Endre Általános iskolát a Nagy István Művészeti Gimnáziummal. Na most már felvetődik a kérdés, mi lett volna jobb név, Ady Endre költőé vagy a székely származású Nagy István festőművészé? Talán mindkettőé, például így hangzana Nagy-Ady Iskola, van benne valami fönséges művészi grácia. De ahogy történni szokott mindig, aki bekérezkedik az később foglal. Ez az eset sem volt kivétel, tehát Nagy István Művészeti suliként működött tovább. Ady mellszobra, pedig kíváncsian nézett ki a fejéből, hogy mi a csuda történik.
Hohó, ezután jött még az igazi meglepetés, a Petőfi Sándor Általános Iskola, ahol a Művészeti suli alsó tagozata járt, semmi bevezető nélkül bekebelezte az Adyt. Biztos azért jutottak erre a konszenzusra, hogy az általános iskolák jobban találnak egymáshoz. A Művészeti külön intézményként virágzott tovább, de a volt Adyval egy könyvtárat használtak. A bennfentesek nagyon elegánsan fogalmaztak ebben az ügyben is -, Iskolánk anyaiskolája volt az Ady Endre Általános iskolának is, és még sok másnak. Itt már nyugodtan használhatnák volna a Petőfi-Ady Általános iskola elnevezést. Elég szépen cseng, nemde-bár?
A változás tovább folytatódott, mikor a A Nagy István Művészeti Gimnázium új épületet kapott a város központjában, 2008-ban. A stafétát a Művészetitől és a Petőfitől a József Attila Általános Iskola vette át (itt már a könyvtárak újból szétváltak). Tehát a volt Ady ezen túl a József Attila Általános Iskola részévé vált. Új névhalmaz ötletbörzeként szolgált. Mondjuk egy József Attila-Petőfi-Ady Általános Iskola sem hangzik rosszul, vagy csak szorítkozzunk a József-Ady párosra? Lehet így is.
Mint tudjuk kivételesen csak, most az intézmény József Attila Általános Iskola részévé válva nevét és lecserélte az újra.
Kérdések buglyája további találgatásra kényszerítget engem. De mégis mi lesz azzal a sok költővel? Feledésbe merül és kész? Mondjuk legyen akkor a Költők Társasága Általános Iskola. Ez sem éppen a legmegfelelőbb, mert kihagyjuk a buliból híres festőművészünket, Nagy Istvánt. Mint tudjuk költőink más művészetekben is jártasok voltak. Ezért jobban hangzana a Művészköltők Társasága Általános Iskola elnevezés, s ily mód egyik suli sem fájlalná az elmúlt események viharában kialakult névmostohás cibálós helyzetet.
Hát igen, a többszörös keresztelőn is átesett intézmény ott áll és talán egy kicsit maga elé kuncog, mert úgy érzi, még nincs vége ennek az átalakulásnak, hiszen azóta béköltözött be az épület volt Művészeti suli szárnyába az Authelp Alapítvány Autista Központja (Puzzle Oktatási Központ) és számos művészműhely. Persze, ha hinni lehet a szóbeszédeknek, már már csak a Puzzle Oktatási Központ működik benne.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.