A csapat |
A csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola VIII. A osztályos végzős tanulói a fenyési kis telkünkön vertek tanyát. Két napra lesátraztak minálunk. A még egy utolsó együttlétet és a programot az oszi, Farkas Csilla állította össze. A helyet Zsófika lányom ajánlotta fel. Erre az alkalomra is, mint az ötödik osztály kezdetén, amikor meglátogatták az Égígérő vackorfát, bevállaltam a kísérő szerepet.
Link a régi kiránduláshoz: https://fenyoszegi.blogspot.com/2023/07/tundervolgy-buvoleteben.html
A felhúzott sátrak egy része |
Haladás a Fenyőszegi úton |
A reggeli letáborozó csapathoz csak délután tudtam csatlakozni. Akkor eregeltünk ki a Harom vára felé, átszelve a Fenyőszegi utat. Elhagyva a borvizes csorgót, ahol mindenki kiszolgálta magát a természet frissítőjével, és elkerülve hajdani szálloda hűlt helyét, a kedves fiatalokkal követtük a turista jelzést. Sajnos helyenként erősen megkoptak, de azért boldogultunk. Menet közben a forrásnál vizet töltöttünk. Az útvonal fokozatos emelkedése miatt kis pihenőkre volt szükségünk. A Rejtek-patak völgyéből a házakat elhagyva az erdőbe találtuk magunkat. Ütemesen kiértünk a mindent felülmúló közép-Csíkot és környékét felölelő bámulatos kilátáshoz. Láttuk az Olt bal partján elhelyezkedő Kisvártetőt. Régen a környéken még malom is volt. Az Olt jobb partján pedig Zsögödöt, Csíkszeredát, Somlyó hegyét is. Még berke epret (szamócát) és gyógynövényt is szedtünk. Aztán egy kaptatón a társaság majdnem felével, felfelé menve gombásztunk, amíg el nem értük a Haromvárát. A várat már rég belepte a föld, fák álltak rajta, nem is akárhogy, hanem betyáran! Azért láttunk a vár nyomaiból is egy keveset. Annak köszönhetően, hogy a helyen voltak ásatások.
Palackok töltése a borvíznél |
Haladás a Haromvára felé |
Kilátás Csíkra |
Csíki panoráma |
Eper szedés (szamóca) |
A vár „tetején” beszámoltam a környék múltjáról. Arról, hogy a XII. század elejére teszik az erődítmény épülését, és az Erdélyország keleti felét védelmező várrendszer egyike volt. A várat egy régebbi várhelyére húzhatták fel. Legalábbis a nyomok erről árulkodnak. Maga a Haromtető 1079 méteres csúcsával büszkélkedhet, ez valamivel több, mint a Csíksomlyó „hegyorma”.
Csoportkép a Haromváránál |
Haromvári romok |
Még fenn a tetőn elmeséltem a Haromvára és a tőle nem messze fekvő Kisvár mondáját. Egy kis felderítés után visszafordultunk azon az úton, amelyiken felballagtunk. A csapat többi tagja nem messze a csúcstól várakozott ránk. Majd együtt indultunk vissza.
Rejtek pataka |
Lent az aljban, a borvízcsorgó melletti filagóriában a kiránduló csapatunk megpihent. Jómagam elbúcsúzva tőlük, Mártonka kisfiammal hazafelé vettem az irányt. A csapat pedig visszaeregelt a telekre. Ott néhányan elmentek fürödni a borvizes strandra, majd este jöhetett a tábortűz, hajnalig tartó mókázás, éneklés, s a többi. Másnap délelőtt volt, aki még megfürdött, de a legutolsók is dél körül hazavonultak.
Tábortűz - Zsófia lányom fotója |
Egy emlékezetes kirándulás volt, amelyben segítőtárs volt Zsuzsa nejem is.
Boldog vagyok, hogy az osztály annak idején Zsögödfürdőn kezdte, és végül négy esztendő elteltével ugyanott fejezte be az iskolás együttlétet.
* * *
A volt petőfis VIII. A osztálynak sok sikert kívánok a továbbiakban, s főleg azt, hogy megtalálják helyüket az életben.
A kiránduláshoz fűződő LINKEK:
A ZSÖGÖDFÜRDŐI SZÁLLODA TÖRTÉNÉNETE: https://fenyoszegi.blogspot.com/2020/12/zsogodfurdei-szalloda-tortenete.html
HAROMVÁRA MONDÁJA: https://fenyoszegi.blogspot.com/2020/12/haromvar-meseje.html
A ZSÖGÖDI KISVÁR MONDÁJA: https://fenyoszegi.blogspot.com/2020/12/a-zsogodi-kisvar-legendaja.html
A BORVÍZ MONDÁJA: https://fenyoszegi.blogspot.com/2020/12/hogy-is-lett-borviz.html
Fenyőszegi B. Levente
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.