Nem es olyan régen, igaz jó emberektől kaptam egy neccecske almát házi pincéből kiemelt almát. Kikukucskálva onnét a szatyorka belsejiből egyenesen beleneztek a szemembe. Valódi tehetségek voltak, mert hovatovábboson fokozták a magik látványikot. Piroslottak, sárgállottak, más szóval leírva, irtóan élénken és vigyorogva tekintettek reám. Hát immár, ha ők így, akkor én es szétnéztem gömbölydedségükön. Némelyiküköt kikezdte a ráncosodás, másokot a pecsétesedés. De ahogy mondani szokás, jobb elfonnyadni, mint elrothadni, mert akkor a lényeg velünk marad. Azonban az százas, hogy a megedzett formájukban is virgonckodóak maradtak. Huncutságoson ragyogtak felém, akár a napsugárral átitatott vörös naplementék. Tele voltak élettel, külön és egyben, egyaránt. Életteli szépségük, hangtalan kacajuk átvágott a valóság és mese határán. Erősen kívántatták magikot. Nem es csuda, ha illatukkal megbabonázták az étvágyamot. Ez hozta ki belőlem, hogy tiszta önkéntelenül, találomra, egyet kiemeltem közülük.
Egy tarisznya alma |
Tudtátok ugye, hogy az almaillat sem kutya. Szeretni kell, s ha főleg házaknál termesztett fajta, na azt még jobban! Különösképpen, amelyikek kizárólag, s csakis természetes módon voltak nemesítve.
De vajon mi a mennykövesmenykő történik, ha beleharapunk egy ilyen ej be kerti almába? Mondhatjuk azt, hogy jóízűen bépofázzuk, s kész. Csakhogy nálam eppeg, abban a szent pillanatban másként zajlott le. Szemperc alatt, ahogy beléakasztottam a fogaimot az almába, ínycsiklandó zamata az aromájával párosulva teljesen levett a lábamról. Először megemelkedtem a földtől (ahogy ilyenkor általában szokás...), legalább tíz centire, s majd véle együtt elnyeltek az emlékképek véletlenszerű sokaságai.
Első tüneményes utazásom a kis országomba lévő vadalmafáimhoz vetett vissza. A zsögödkörnyéki vadalmafák a kora tavaszi csupaszságuk utáni hirtelenségikben virágzásba borultak. Behunyva a szemeimet, illatuk szinte bölcsősön elringatott. Mindegyiküköt tudtam melyik-melyik fa, mert más-más szirompárfümöt sodort hézám a szellőcske. Újra felpillantva jómagam előtt láttam, ahogyan virágok búcsút intenek a fának, s helyettük megajándékozzák valami apró derűsön zöld almácskákkal. Őkelmük pedig szemem láttára, folyamatoson, szépen kikerekednek, kukacosodnak, majd a megszokott zöldes színükből sárgára, narancsosra, vagy éppen pirosasra váltanak. Rendesen sodródtam az eseményekkel, mint a kora tavaszi olvadáskor a patakba csalogatott esetlen fáról pottyant ágacskák.
Há mit es csináljak, továbbkalandoztam. Változtak a tüneményes képek amíg meg nem csapott a kerti hűs levegő. Magamba szívtam azt a friss őszi gyümölcsös felől jövő kavarodást, és betérve a házba, az összegyűjtött almák fűtő tetejin sülő szagát. Láttam a kályha körüli kis lak esti szendergését. Bágyadtam figyeltem a horgas erős szegre felbiggyesztett petróleumlámpát és a körülötte repkedő éjjeli lepkék megfáradt táncát. A sült vadalma illata cseppet esszevegyült a petróleum szagával, de így vált valódivá, ahogy a tapintás, amikor odaügyelve megfogdosol valamit. Kezembe érezve a bigyó (kicsike) gyümölcsököt máres összefutott a nyál a szájamba, pedig még meg sem kóstoltam őköt.
Almák feltálalva nagymamáson |
Nagyot nyelések közepette, és éppen jókor változtatott magán az irányíthatatlan emlékképecskék sorozata. Nagyanyámnál ácsingóztam (itt – előre hajolva nezelődtem), a tornácára könyökölve, rágcsáltam a kert egyik finomságát, a híres nyárvégén érő sárgás pufalemezű almáját. Bambán bámulva figyeltem a zsögödfürdei strand feredőzőit. Az augusztus végi rekkenő hőségben keveset időzve egy szeptemberi esős napon találtam magamot, nagyanyámnál. Törülgette a hullott, de még nagyon es ehető épségben rám vigyorgó almákot. Nagyanyám megölelt, majd megfogta kezem és az orcájához tette. Mindent megért. Egy kicsit elvoltunk boldogul ebben a békés ráncos és eres kezű szeretetben.
Evvel szertefoszlottak a történetképek. Foszlányok sora követték egymást. Egy zsögödi néni iskolából hazafelé menet béhívott testvéremmel együtt, hogy a kertjéből szedjünk almát. Szebbnél-szebbeket válogattunk a földről. Aztán egy szentkirályi néni a leghatalmasabb kerti almát adja át. Akkora volt, hogy alig tudtam magamba gyúrni. Jól es laktam véle.
Még egy villanásra beugrott az es, ahogy bóklászodtam (bolyongtam) a fenyési csetenyes (bokros) körül. Ott ne, a hármas vályú melletti kanyargó úton. A hézám egyre közeledő szénás szekérről egy kalapos bajuszos bá’, intve, hogy fogjam ki, felém hanyított egy büszkén pirosló irtó szép almát. Az akkori híres üres markúságom ellenére egyből elkaptam. Szerencsére a markomba landolt, mert nagy szégyen lett volna legény létemre, ha nem. A mesés kápráztató látomások tovább folytatódtak, akár a végeérhetetlen tévésorozatok. Ahogy újra beléharaptam az almába, mán nagyanyám almafájának egyikén szedtem neccbe a finom kerekségeket.
Almák feltálalva urizálósabban |
Az utolsó kép, ami elémbe élemedett, az a kedves feleségem fényképezési álma volt. Meg akarta örökíteni a híres almaszedésem. A helyezkedés alatt nagy hirtelenséggel eltűntem a képből. Az almafa legalsó ágára zuhanva, lábaim kampóként szolgálva lógtam, „lengedeztem”, fejjel lefelé a föld közelibe.
Bévallom, az almafa illatának időszakos varázsa igazából, olyan mint a hajdani gyümölcsöző emlékek bámulatos aromája. Szeretem az almafákat, és teljes egészében odavagyok a gyümölcséért. Ezért es volt jó magamba szippantanom minden egyes körömhegynyi szösszenetet rólik.
Kévánatos zamatosságok |
Valahogy a gyerekkori ízek maradnak a legcsodálotasabbak. Úgy valósággal belénk égnek. Szerencsére kambacsolásaim (bódorgásaim) során olyan emlékízeket szedtem össze, amelyikeket nagyrészt a vadonból, vagy a kertekből kaptam. Nagy örömözéssel nyosztottam (mohón lefosztottam) és nyosztom meg őköt. Mi tagadás az ízük es egytől-egyig a régi maradt, mint a kedvencemé, az almáé.
Hogyan folytatódott az utazásom? Elég hétköznapi. Egy másik harapásra visszatértem a mába. Jó kis kaland volt ez, így február elején. A kezembe lévő alma pedig még egy pillanatra egyet csalafintáskodott. Egészében megmutatkozva, ragyogásában, mintha pisolyogva (titokzatos mosollyal) félszemesen kacsintott volna reám.
Fenyőszegi B. Levente
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.