Gyuri bá’t nem akármilyen fából farigcsálták. Üdejébe nekiveselkedett a kucorisághoz. Felnőtt korára már olyan jól ment neki, hogy szinte sajnálta magára kőteni a kenyérre és más egyébre való bankóját. Annyi pénzt harácsolt össze a saját javára, amennyit csak lehetett. Élete során még azt is ki tudta harcolni önnön megnyugtatására, hogy beszámíthatatlannak nyilvánítsák. Ez arra volt jó, hogy terveit ne tudják keresztbe húzni a hatalmasok, s így munkájában nyugudtan mehetett a saját feje után. Evvel a csellel tudta csak igazán elképzeléseit valóra váltani.
Akkoriban az egyenlőbb rendszerbéli emberek tüze köré sunyiskodó állampolgároknak és bolondoknak állt a világ. Nem mintha mostanság ez sokat változott volna... Igaz, hajdan másként vezették le, mert akkoriban az úgynevezett demokrácia előtt a kommunizmus felé vezető út volt a divat, de ez egy másik történet.
Gyuri báról szájról-szájra történő, mesélés útján terjedő története beléégett az őt ismerő emberek körébe. Az agyából kipattanó szárba szökkent ötlet megváltoztatta teljesen az életit. Ezért az éleslátásáról híres hősünk elképzelése nagyot tudott durrani.
Életinek minden egyes állomását nem érdemes felsorolni. De amit tudunk, azt tudunk. Gyuri bának volt felesége is. Vált is. Asztán jöttek az élettársak. Őköt úgyszintén szere otthagyta. Születtek gyerekei is vagy négy, vagy ki tudja hány. Ennyiről biztosra tudtak a környékbéli rosszmájú lepetyelők.
Asszony ide, asszony oda, de ő szakadatlanul kereste a pénzt. Éppen ezért, mivel otthon nem adott le belőle semmit, vagy vajmi keveset, - nagyon vékonyan, gyenge eleséghez jutott őkelme, s kedves családja pediglen dettó. Segond (semmi gond) feljavítva kosztját barátoknál, komáknál, üsmerősöknél tömte meg a bendőjét.
Egyik alkalommal az egyik komájánál éppen papírhúslevest (hamis húslevest) kapott, vagyis vegetával (húslevest utánzó csodaporral) volt megkatyfalva. Másnap első dolga volt elhíresztelni a nagyvilágnak, hogy ezek a komáék kiették levesből a húst s neki csak a levet adták pityókával, laskával, s murokkal (sárga répa). Na meee!
Kucori lévén az ügyes-bajos üzleteit is úgy próbálta megkötni, úgy hogy ha ha lehet minél kevesebbet, vagy semmit se fizessen. Csak így lehet igazán spórolni… Há’ nem-e!? De. Nagyon üsmerte a vagyongyűjtés megannyi technikáját, s szégyenérzet nélkül tudta művelni. Mondjuk a héza hasonlók dögivel akadnak a szélrózsa minden irányába, de legtöbbjük az elvárt divatcselt követve csapják bé az embereket. Gyuri bá cselezése, nem unalmatos szokások alapján működött, s feltétlenül nem es volt annyira bécsapós. Az övé inkább egyedi mesterségnek számított, s ebből kifolyólag sikeredett olyan fáintosra.
Szűkmarkúságára vall a következő eset is. Egyik keresztfiának becézett fiatalemberrel javíttatta meg a szinte mindent kibír fajta orosz kazettafonját (kis magnóját). Akkor a szinte győzött, s elmaradt a teherbírás. A kereszt ügyesen megbütykölte a motort, s az csudálatos módon jól es ment. Természetesen, ahogy nála lenni szokott, fizetés nélkül akarta megúszni. Há’ mit mind fizessen keresztfiának! Há’ nem-e!? Kérte nagy ravaszon a kész kazettafont, úgy Isten nevében. A fiatal szerelőbe is szorult egy csepp igazságérzet, pillanatok alatt szétszedte a szerkentyűt és beleömlesztette az általa tágra nyitott szatyrába. A kazettafon szétszedett darabkáji ömlesztve csak amúgy zergelődtek össze-vissza a pecsétes neccbe. Gyuri bá” nagy hirtelenjibe meglepődött, de nem annyira, hogy ne cselekedjék. Akkor már bezzeg bévezető nélkül elékerült a lóvé! Erre a varázsjelenetre a bűvös lejátszó es 10 perc alatt összeállt. Annyi időt vett újra igénybe az összerakási művelet. Há’ mit csinálj, mindenkivel nem lehet cselezni. Van ez így es.
* * *
Mint a fentiekben mán kiböngészték, betegnyugdíjasként se tétlenkedett. Mivel neki szabadott bármit csinálnia, ő bele es fogott legendás üzletibe. Az igaz, hogy számtalan érdekes dolgot fellehetne vonultatni zsugoriságáról, de most perpillanat nem ez a lényeg, hanem az, hogy ő vala a híres a szeredai piaci szekeres. Állítólag ő maga eszkabálta a járgányt. Na jól va na, egy kis segítséggel! Ejsze rajtatok még nem segített senki, vagy mi a nyavalya!? Szó mi szó, hasonlított egy kicsi borvizes szekerkére, de ez amellett hatalmasnak látszódott.
Az első szekérke még kezdetleges vala. A sok tákolgatás után egyre jobb lett, és űrtartalma es fokozatoson nőtt. Amikor mán megelégedett lett a szekerivel, azután úgy vigyázott rea, mint a két szemire. Időnként karbantartotta. Gördülékenyebb működése érdekiben kocsigumikerekeket szerelt rea, s ki festette szép ződ olajfestékkel.Méges mit csinált a szekerivel! Hát árut hordott a vasútállomásról leszálló kofáknak a piacra. Jó üzlet volt a kofáknak es, mert hanem más járgánnyal sokkal drágábban kellett volna kiszállíttatniuk termékeiket a vásárra.
A szekere a nagyobbfajta gumikerekektől könnyedébben ment, s komoly terhet bírt meg. Az árut a bérlők könnyűszerrel heppentették (tették) fel fel rea az árut. Persze húzására kispórolta az igavonó állatot, mert az is pénzbe került volna. Így hát ő maga töltötte be egyszerre a ló és a kasszás szerepét is. Ebből a húzogatásból beszedett pénzt apránként gyűjtögette ügyesen. Tíz percbe se került, s máres ott voltak a piacon, s lerakódás után rögtön tudták árusítani portékájukot. Garasoskodása meghozta a gyümölcsit, mert a péndz csak egyre gyűlt. Jó üzleti érzéke volt héza. Akárkivel szóba elegyedett, hogy avval is növelje üsmerettségi körét.
Minden egyes vonatot üsmert. Tudta melyik vasparipával, melyik árus érkezik. Mán a süsü béérkezése előtt ott állt a ritkaságszámba menő csodaszekerével. Ha betegeskedett, s a kór ágyhoz nem verte, akkor nem látott akadályt a munkára. Egyik kuncsaftja se csalódott benne. Há’ kellett a péndz...
A Csíkszeredai vasutállomás épülete
A most, ebbe a helybe bépötyögött kis eset bölcselkedő eszmefuttatása sem különbözött a többitől. Viccesen, de mégis büszkélkedve mondta a kocsmában ivócimboráinak (persze ahol aligha ő fizetett...), hogy neki pénzcsináló masinája van! A társaság, akikkel lütyült, üsmerte őt és szekerét es, de azért hosszasan elviccelődtek a pénzcsináló szerketáról. Az időnkénti fellobbanó nagy röhögésre sokan rejik figyeltek. Volt aki hitte beszédit, s volt aki nem. Igen, mert nem értették, hogy a szekeréről van szó. A másik asztalnál ücsörgő szemfüles bésugó örömözve dörzsölte a kezit. Na elkapott megént egy hamispénzcsináló elvtársat! Alig várta a beszédnek a végit, s szélsebesen futott a szeku (az akkori titkosrendőrség) székhelyire. Ott rögtön, semmi békezdés nélkül beárulta az illetékeseknek.
Gyuri bá pedig, mintha mi sem történt volna, félhúsba erejszkedett hazafelé. Alig ért haza, mán a kapuja előtt, a semmiből, ott termett két szekus (titkosrendőr). Egyik, ahogy a forgatókönyv megkívánta, kedvesen, a másik kíméletlen durvasággal vallatta, hogy hol az a bizonyos pénzcsináló gép. Gyuri bá úriemberként bétessékelte az elvtársakot a lakásba, s finoman hellyel kínálta. Ő otthonoson leheppent a székire. Várta, hogy a szekusok is üljenek le. Há’ azok csücsülés helyett úgy kezdtek pattogni, mint kecskeszar a deszkán. Biza, nem kellett egy csepp hely se nekik. Egyből a pénzcsináló csodamasinát akarták szemügyre venni. Mivel Gyuri bá tudta mi szél fútta őköt héza, még frissiben volt a kocsmai eseményeknek, ezért nem es várattatta meg vendégeit. Betyárul felpattant a székiről, s csak intett, hogy menjenek utána. Bévezette az istállóba, ahol a ló nélküli szekér állott. A látványtól a szekusok kérdőre vonva húzták szemöldöküköt. Ő csak annyit tett héza hogy: - Itt van a pénzcsináló masinám! Tessék kipróbálni, egy menet a vonattól a piacig, akár 10 lej es lehet, ha sok árut húznak véle! Megéri félig megvetve es, ha csak 5-6 lejt es lehet véle összeszedni. Sok kicsi sokra megy, elvtársak! Próbálják csak ki tiszta nyugudtan! Valahogy az állam titkos ügyekkel foglalkozó elvtársai nem voltak hajlandóak kipróbálni. Asztán látták, hogy evvel az emberrel túl sokra nem jutnak. Inkább békébe hagyták.
Leszámítva ezt a cseppecske félreértést, Gyuri bá továbbra es nyugodtan űzhette az ipart. Neki szabadott.
Ahol a fáintos a szeker "várakozott"
Rendszerváltás
után, még amíg szusszal bírta, ugyanevvel
a módszerrel gyűjtögette péndzit. Nem lehet tudni mikor búcsúzott
el az élők sorából, mert volt mán olyan, hogy ki-kihagyott a
szervicséből
(itt - munkájából).
Egyszer csak eltűnt, mint a mesékben. Még
a szekeret se láttam többet, s a pénzivel se lehet tudni, de
sejteni igen, hogy mi lett.
Fenyőszegi B. Levente