2021. július 30., péntek

Ahol még a medve is járt...

 Medvés dolgokról sokat garattyolunk (beszélünk), s még többet kókolunk. Az igazság az, hogy régebbecske se volt medvementes az erdő-mező. Na, mondjuk azt elismerem, hogy nem eppeg a játszótéren találkoztam, vagy találkoztunk őkelmivel, de azért többször megneztük magunknak egymást. Hogy kire ki a veszélyes, és ki mit tudna tenni érte a baj elkerüléséért, arról inkább nem beszélek. Csak néhány emlékezetes emlékforgácsot brummogok el nektek.

Érik a vadmálna

Évente desanyával és a testvéreimmel elcammogtunk málnát szedni több helyen és többször es. Volt ahol az erdész bukkant fel, s felénk ordította, hogy „Finom-e a málna?!”, s mű erre szép csendbe, de gyorsan bévetettük magunkot a sűrűbe. Osztán minden neszt érzékelve figyelőztünk, akár az őzikék, s ha elment, akkor visszaszivárogtunk a málnászó szélibe, s tovább töltöttük a finom erdei gyümölccsel a vedrünköt. Ritka volt mikor nem sikeredett teli szedni.

Az első nagy dörmögős élményem a Fenyés feletti erdőbe történe meg. Ugyanúgy, mint máskor nagy heherészve nekiindultunk vedrekkel és zacskókkal a kezünkbe az erdőnek. Ugyanis menet közbe lehetett gombászni… Desanya mindig lecsillapított, hogy csendesebben vigadjunk, mert az erdőben vagyunk. A mezőnek szeme, az erdőnek pedig füle van! Nem nagyon értettük, de mán halkabban beszélgetve mentünk tovább. Minden egyes alkalommal megígérte hogy, amikor megszedjük a vedreket, akkor ehetünk málnát, amennyi belénk fér. Hát ritkán esett meg, hogy rendesen bé tudtunk volna belelni belőle. Ezért menet közbe tömtük meg a belünköt (hasunkat). Akkor es a málnászóba érkezve ügyesen szedtünk két szemet a vederbe, s egyet a szájba. Elég jó csel volt. Néha fordítva es megesett. De mit számít ez a cseppnyi különbség, csak tőjjön a veder, de azért ne maradjon üres a pocak se. Málnászás közepette a sűrű bokrosba majdnem velünk átelemben (szemben, túl felől) egy hatalmas valami kezdett mozogni. Csakhamar reajöttünk, amikor lábra állt, hogy a másik es málnászó, de nem ember, de még az erdész se, hanem a medve. Megláttuk egymást. Ő tovább ellegetett, mű es tovább szedtük a málnát. Eléggé otthonosan mozgott a málnabokrok között, mivelhogy otthon volt. Ezért nekünk kellett igazodjunk egy cseppet héza, hogy mindig szembe legyen velünk. Jobb szem előtt nem téveszteni, mint osztán belébotlani. Na, így forogva, egymást figyelve, megszedtük a magunkot. A medve még maradt, s mű hazaeregeltünk…

A málnászó felé...

A legkisebbik nagybácsimék azért nem jártak olyan jól, mint mű. Ő es a barátjával pont abban az esztendőben, csak pár nappal később kerestek egy másik málnászót. Kaptak es. Semmilyen veszély nem fenyegette. Rendesen megszedték a vedreket, de amikor jöttek ki onnan egy nagy anyamedve, s a két bocsa az útjukot állta. Hát nem volt mit tenni, az egyik ötliteres kicsi veder málnát kiürítették a földre, s ott hagyták. A medveanya oda ment megszagolta. Hívta a bocsait, s neki láttak lakmározni. Addig ők szép csendben és óvatoson elaraszoltak onnét, míg be nem vették magukot a sűrűbe. Amikor hazaértek, nem mondták, hogy nem izgultak egy cseppet, hogy mi lesz, de annyira nem jedtek, hogy az elkövetkezendő években még ne málnásszanak.

Csalogató málna

A nagy málnászós történetek után a legkeményebb, asziszem a zsögödfürdei. A nyolcvanas évek dereka után bátyám leköltözött a pár esztendeje üresen álló nagyanyámék házába. Hát akkoriban a házháta után a szomszédban méhkaptárok voltak. A mű kicsi udvarunkon pedig szilvafák. Ez a piros és sárga fosóka, ringló, korkodus (cseresznyeszilva) vagy mi a rossz nyavalya -féle szilva volt. Egy szép júliusvégi napon megérkezett a medve es dorbézolni. Előbbször a kaptárokkal bajlódott, de osztán csakhamar reatért a szilvafákra es. Általában este dolgozott, vagy hajnalban. A bátyám nemigen vette észre. Vagy nem ért még haza, vagy hajnali órákban még aludt. Az egyre sűrűsödő látogatás után az ottlakókra rendesen reahozta a frászt. Eléges félni kezdtek. Bátyámnak es elege lett a kerítések dőlögetéséből, felhercsent, de erősen. Persze, nem mondom, félni félt, de felszerelkezve kileste őkelmit. Készített két szurkos fáklyát, s amikor hallotta, hogy megjő a brummogi, szép csendbe kijött és meggyújtotta, az ejsze a seprűnyélnél hosszabb fanyélen büszkélkedő fekete fejecskéket. A medve felé közeledett. Az amikor meglátta a világosságot jedtét vette a dolognak. A bátyám kicsit hergelgette még, míg a medve felgyorsult, s majd futásnak eredt. A szomszédok kigyűlve nezték, hogy elől fut a medve, s utána meg a bátyám. Nem hittek a szemüknek. Ejsze még a borvizes bazinokon túl es kergette egy darabig… Mondta es mindenkinek, hogy nincs mit erről beszélni, mert úgy se fogják elhinni. De mű igen. Én személyesen még a kioltott fáklyákot es láttam! Az biztos, hogy dörmögi őkelme többet nem merészkedett vissza, legalábbes, amíg a bátyám ott lakott.

Az 1990-es esztendőktől erre felé, mű többször es láttunk medvéket. Még én es találkoztam vélük csalóka és fenyőrügy szedése közben. Rendesen megneztük magunkot egymásnak. Ő, s a küssebecske társa (asziszem bocs lehetett, de mivel nem tátottam sokáig a pufámot, nem vagyok százas benne) mentek lütőre, s én hágóra. Ennyi volt. Osztán még Ágnes leányommal es láttunk a Nagy Laji dombján, és az Ördöglikhoz közel, de hézánk távolabbacska méges. Asztán volt egy olyan es, amikor leányaim borvizet szerettek volna tölteni Zsögödfürdő központjába az omladozó szálloda melletti sziklaborvíznél. Osztán mégse mertek, mert egy medvebocs ott volt alig pár méterre tőlik. Épp kukázott az Olt melletti szemetesbe. A medvemamát nem látták, de szerintem ott kellett legyen valahol a boccsa közelibe. Eléggé megjettek, de úgy cselekedtek, ahogy mondtuk. Biciklire ültek, s visszajöttek a házhoz. A kisebbik lányom rémületében mesélte „rendes medve füle, rendes medve orra és rendes medve mancsa volt!” Pedig déli tizenkét óra után esett meg, s nem estefelé, s hajnalba...

Ahova a maci béjárt (kocsi utáni kukás) Fotó: Ágnes leányom

Az utóbbi pár évben valahogy sok nagyon sok lett ezen a tájon a medve. Főleg az ezredváltás után úgy megszaporodtak, mint a legyek. Az embernek az az érzése támad, mintha direkt hoznák ide, mert itt jó helyt van. Sőt úgy vettem észre, hogy az utóbbi pár esztendőben egyre többen kosornyáznak az emberlakta helyeken. Mostanára már ritka az a székely ember, aki nem találkozott volna itt ezeken a tájakon legalább egyszer medvével. Szereda környékin, főleg a háyaknál, hamarébb feltűnt. Zsögödfürdő, Zsögöd, és a Nagy Laji dombja után még a Csíkszeredai parkot es meglátogatták. Ha eddig nem derült volna ki, akkor elmondom, hogy a medve tényleg nem játék. A hatóságok belésegítenek telefonjelzéssel abban, hogy ne es találkozzanak az emberek vélik. Sajnos a polgárok egy cseppet másképp értelmezik a figyelmeztetőt, pont odamennek fényképet csinálni rólik, s úgy keccegtetnek, hogy vesznek meg. Mire a medve es megvesz, s azután jön a haddelhadd.

Székelyföldi parlament 2050”
Medve komák, há' mi a kókság történik itt minálunk!? Már megint untos-untiglan ez a nyavalyás emberkérdés...

A 2017-es Fenyőszegi Cserekjék lapocskámba jelent meg



Én a hegyek között nőttem fel, s nem kell tanácsnak se venni, de méges az a véleményem, hogy a medvéket ki kell kerülni, amennyiben csak lehet.

Fenyőszegi




2021. július 20., kedd

Fenyési forrás félhold!

Fenyés Pataka


Fenyés nem akármilyen hely. A tiszta források egyik ritka hazája.
Gyerekkorom birtokába tartozott az ott csorgadozó vályúk. Erről és más kristálytiszta vizekről regélek néktek.

Szeredából inkább Zsögödferedő felől volt érdemes megközelíteni ezt a káprázatos mesébe illő tájat. A Fenyőszegi úton kezdve ildomos megcsodálni azt a helyet. Vőgigballagva rajta elhagyva a zsögödfürdei borvizes strandot, szemünk előtt kinyílik Fenyés csodálatos világa, az ő kicsi patakjával, erecskéivel és kutacskáival, mindezt néhol mocsaras kicsike területekkel megtarkítva.

Fenyőszegen

Visszaugorva a hajdani világomba, erőst szerettem elidőzni a források mellett. A kis lakunk mögött teljes szépségében ott pompázott a vackorfa, s egy kicsit feljebb volt a nagy kutunk. Onnan hoztuk az ivóvizet. A házikónktól délre a bokros alatt pedig a kicsi kutunk csillogott, ott szerettek megpihenni az arra járó őzikék. Mégis igazából Fenyés Pataka volt a mindenünk. A körülötte zajló életünk igen vidámra sikeredett. Télen befagyott, s rajta csúszkáltunk. Tavasszal egészen megduzzadt a hólétől. A táj nyáron zöldellően, de tarkán festett, a kaszálók és a hegyi legelők virágaitól. Ősszel a komor fenyők övezte tarka bokrosok aranysárgába burkolódzva, helyenként tarkábbra mázolva magukat bőcsködöztek a völgyben.

A Kicsi Erdőben csorgadozó Fenyés Pataka

Három vályútól lett még ékesebb ez a vidék, ahova mindig nagyon szívesen ereszkedett le a szentkirályi csorda inni. Az Egyes Vályú kicsit volt lejjebb, mint a Kicsi Erdő felső fele. A Kettes Vályú az mán fent volt a tetőn, onnan észak felé véve az irányt, leereszkedve a lűtőn, bé lehetett érni Nagyos Patakára. Az az ösveny vezet Fenyésről a Szentimrei Büdösferedő felé. A Hármas Vályú pediglen egészen lent volt a Kicsi Erdő után, a Háromszögű Kerek-erdő lábánál. A kicsi házikónktól pont rea lehetett nezni. Akkoriban ezek a vályúk, csakugyan pont annyi hatalmas fatörzsből kivájt vályadékból álltak, amennyit a megnevezésük es elárultak. A legfelső, a vizes hold derekának számító Kettes Vályú adta a Fenyési patak vizének kiindulópontját, amihez hézavágódtak a Hármas az Egyes vályúk vízhozama. Az Egyes Vályú vize a területünkön keresztül haladt át. A mű Fenyőszegi patakocskánk volt. Kicsi csorgadozó izécske, de arra kellő mennyiségűnek mutatkozott, hogy gübét (itt - medret) ássunk benne, s hompokkal (gyepdarabokkal) eltorlaszoljuk a lefolyását. Feltöltődve fáintos medencécske lett. Nyaranként abba feredőztünk. Csupa ingyen, még pióca kezelést es kaptunk. De mű nem jedeztünk tőlik. Lecuppantottuk magunkról s avval annyi.

A mai Hármas vályú

Az Egyes Vályút es sokszor igénybe vettük, főleg kicsi kölyök korunkban, mikor még félelmetesnek tartottuk a Zsögödfürdei borvizes medencéket. Ügyesen beléaraszoltunk, s ott feredeztünk. Általába', azelőtt, ahogy a tehenyek jöttek volna. A Kettes vályúig nem sokszor merészkedtünk el, mert az nem volt a tanyánk látókörében. Viszont a hármas vályúhoz többször leereszkedtünk. Nagymamámhoz menet néha azt az utat választottuk, s nem a bokrosost. Tiszta vizével megtöltöttük a pockunk. Ej be jól esett es!

Ágnes leányom az Egyes Vályúnál

Tudtuk, hogy ez a félholdas forráscsokor a völgyet tisztára mossa. Tündérforrásoknak es becéztük. A völgy pedig úgy ragyogott tőle, akár a délidei tiszta égbolton legelésző napocska.

Nagyanyám szerint a tiszta víz tükre megzavarja a gonoszokot, mert az igazi arcukot lássák meg benne, bármennyire es szépnek tűnnek. Ezért kerülték őköt a boszorkányok, de a rosszindulatú emberek es. Azok kiokosodván a szemükbe lepcsent problémát, egy cseppet félrenézvén előbbször esszezavarították, s csak azután mertek belőle küllögtetni (itt -inni).

Fenyőszeg a bokrosaival, a fenyves alatti vackorfával és a Fenyőszegi Patakocskával

Mondta es nagyanyám, hogy egyszer egy nagyon szépecske, de irtó büszke, nem Csíkból származó menyecske, aki béköltözött Szeredába, ezen a helyen változott meg. Szeretett henyélni, magával foglalkozni, na meg kirándulgatni. Há' nem es beszéd tényleg szemrevaló teremtés volt. Mivel az ura a tenyerin hordozta, csak ennyi dolga akadt. S nem szégyenlette elhíni a férje-ura legénybarátait ezekre a gyalogolásokra. Ott pedig folyton-folyvást szégyentelenül illegette-billegtette magát, még az embere előtt es űzte az eszit, amíg a valamelyik sétácskája során az egyik Fenyési forráshoz nem értek. Nagyanyám szerint a bokrosos alatti kicsi kútnál történt… Becsületesen megvala szomjúzva. Mivel nagyon elvolt ragadtatva magától, gondolta a víz tükrébe egy cseppet megigazítja a megbubázott kontyba szedett hajacskáját. Vesztére csinálta, nem tudván annak hatalmát hetykén gőgösen, ahogy szokott a tükörbe es, elragadtatva magától egyből belénézett. Hát amit látott, azt nem tette zsebre… Saját maga szörnyeteges változatát kukucskálta egy darabig. Mert a látvány annyira megbabonázta, hogy az ott lévő kísérő férfihad es szálfaként mozdulatlan maradt. A döbbenet tartott még valameddig, osztán a fiatal asszonka béjelentette a kirándulás végét. Otthon állandóson a kicsi kútba való nezés jutott eszébe. Annyira megzavarodott tőle, hogy többet nem incselkedett a férfinépséggel. Megrendesedve, még öregkorára es szép nő maradt. Ezt onnan lehet tudni, hogy, amikor ezüstös színűt váltott a hajkoronája, tiszta egyedül visszamerészkedett a kicsi kúthoz, belénézett, s egyet mosolygott. Egy csokor virággal a kezében tért haza jókedvűen.

Fenyőszegi B. Levente


Eufrázina céltudatoskodva az élet elébe áll

Frázinka szegényül A történetben egy gyöngéd végtelenül szegény barna l e ány ká ról esik szó, aki annyira rongy vala, hogy a templomi férgr...